Діти пустелі: як виробляються акварельні фарби
Діти пустелі: як виробляються акварельні фарби
Уявіть собі Судан. Напівпустельний регіон на північному сході Африки з найсуворішим в світі кліматом. Там вирують піщані бурі, а повітря розжарюється до +50 ° С. Саме тут, в серці Судану - в областях Кордофана, Кассалу і Дарфура, - добувають речовину, з якого виготовляють таку знайому і звичну нам акварель.
Початок шляху
Як пише автор книги «Акварельний скетчінга» Фелікс Шайнбергер, фарба починається з пігменту - порошку-концентрату, що визначає її колір. Пігменти бувають рослинними, мінеральними, що мають в складі метали або їх оксиди. Барвники змішуються з сотень органічних і неорганічних речовин, які спочатку знаходяться в формі порошку. Щоб стати фарбою, пігменту потрібно сполучна речовина, яке утримує всі компоненти і закріплює їх на папері після висихання.
У Середньовіччі пігменти змішували з яєчним жовтком, отримуючи темперу. В епоху Відродження для створення олійної фарби використовувалося виварене лляне масло. Акварельні ж фарби робляться з гуммиарабика - камеді, або вузького деревного соку маленьких колючих дерев акації, що ростуть в Судані. Стародавні єгиптяни застосовували гуміарабік для муміфікації, а китайці додавали в туш для письма.
Для виготовлення сполучного речовини для фарби кору акації надрізають зверху вниз. Виступив молочний сік збирають, висушують, а потім товчуть, перетворюючи в порошок, а потім додають пігмент.
Сьогодні акварель роблять майже так само, як тисячу років тому, оскільки синтетичного аналога Гуміарабіку до сих пір не знайдено. Він прозорий і відображає світло, що покращує якість кольору. Висохлий гуміарабік водорастворим і, крім цього, не токсичний. Втім, на цьому пригоди не закінчуються, адже не менш цікава і історія отримання основних кольорів.
Жовтий і помаранчевий
Багато століть жовті пігменти виготовляли з токсичного миш'яку, кадмію або хрому. Нетоксичні альтернативи (наприклад, шафран, що отримується з пилку посівного крокусу) були дуже дороги. Більш того, лише білосніжні (а значить, найцінніші) тканини можна було фарбувати в жовтий, інакше яскравість кольору губилася. Тому в стародавньому Китаї тільки імператору і вищому духівництву дозволялося носити жовті одягу, які тоді офарблювалися шафраном.
Історія оранжевого пігменту йде в I століття нашої ери. В афінській гавані сталася пожежа, в якому постраждали барила зі свинцевими білилами. Коли вогонь загасили, місцеві представники влади прийшли оцінити збиток і були вражені зміною в кольорі білил: ті стали червоно-помаранчевими. Барвник став відомий як свинцевий сурик. Красуні і гладіатори підфарбовували ним особи, а ще їм розписували стіни і малювали книжкові мініатюри. На жаль, виявилося, що цей барвник отруйний, і в XX столітті він зник з наборів фарб.
Помаранчевий довго вважався не окремим кольором, а перехідним. Залежно від насиченості його називали відтінком жовтого або червоного. Статус окремого кольору він отримав вже в сучасному світі завдяки картинам Ван Гога і Едварда Мунка.
Червоний і пурпурний
Червоний пігмент отримують завдяки Червонозем з високим вмістом оксиду заліза. Яскраво-червоний барвник тисячоліттями видобувався з кошенілі: для отримання 100 грамів пігменту потрібно було близько 14 тисяч цих перетертих комах. Їх збирали з трави певного виду або з кактуса.
З величезними труднощами добувався і пурпурний барвник. Його отримували з залоз молюска Мурекс: заради 100 грамів пурпура з життям розлучалися 100 тисяч молюсків. Цікаво, що для людини червоний - знак небезпеки, тоді як більшість тварин його зовсім не розрізняють. Птахи ж добре бачать в червоному спектрі і, можливо, тому злітаються на червоні фрукти.
Ще одне джерело сировини для червоної фарби - трава марена. Вона використовується з давніх-давен і донині.
синій
Раніше було відомо всього два способи отримання чистого синього кольору. Можна було або залити сечею листя вайди фарбувальної (сінілі) і дочекатися бродіння, або потовкти в порошок дорогоцінний камінь, який добували в єдиною, неймовірно далекій копальні на території сучасного Афганістану. Ультрамарин (ляпіс-лазур) був дорожчим за золото і проходив через безліч рук, перш ніж потрапити до художника.
Виробництво тьмяно-синього індиго з вайди було страшно смердючим. У Середньовіччі індиго почали поставляти з Індії, де була виявлена Вайда з набагато сильнішими фарбувальними властивостями, ніж центральноєвропейська, і індійське індиго поступово витіснило її з ринку.
зелений
Зелений пігмент хлорофіл, що міститься в листі, відповідає за виробництво кисню, без якого життя на Землі було б неможливе. Не дивно, що в багатьох культурах зелений колір вважається священним. Це особливо вірно для регіонів, де пейзаж майже позбавлений зелені, наприклад для пустель.
Багато століть зелений означав смертельну небезпеку. Часто таким кольором зображували отрута. У минулі часи в склад зелених пігментів входили отруйні оксиди металів (наприклад, оксид міді), просочені не менше отруйним миш'яком. Якби художник надумав облизати пензлик, то втратив би життя! Так, за однією з легенд, Наполеон став жертвою інтер'єрного дизайну: його кімната була обклеєна зеленими шпалерами, що мали миш'як в складі барвника.
Схожі статті
- Оголошення на сайті
- Apple створює чіпи харчування для iphone
- Для любителів Селфі, Фаблет Oppo F5
- Нові Бактерії, знайдені на Титаніку їдять метал
- 730 років тому, Почалася історія Швейцарської Конфедерації
- Google теж проти антипіратських законопроектів
- Навушники JBL JR300 BT
- 730 років тому, винайшли окуляри
- Смартфон Innos D6000
- Google пропонує зробити віртуальну прогулянку по Гранд-Каньйону
- Новини
- Учбові посібники
- Цікава фізика. Механіка
- Цікава фізика. Молекулярні явища і теплота
- Цікава фізика. Електрика
- Цікава фізика. Оптика
- Цікава фізика. Розваги
- CISCO CCNA 2
- Зворотній зв'язок
- Партнери
- Нові оголошення
- 02.10.2024 11:43
Будівельно-оздоблювальні матеріали - 23.09.2024 11:22
Фарбована Кітка паб - 17.09.2024 02:35
Газ на авто СТО Profigas - 09.09.2024 10:08
Ремонт побутової техніки від КІЙСЕРВІС - 06.09.2024 08:52
Вапорайзер XMax Starry 4 – 2023 NEW
- Нові компанії