ТЕРМОРЕЛЕ
Обладнання: 1) біметалева пластинка; 2) вугільний стержень; 3) патрон з лампочкою на 100 вт; 4) два штативи з трьома муфтами і лапками; 5) з'єднувальні проводи; 6) шнур з вилкою; 7) рубильник; 8) сітка освітлення.
Для демонстрування принципу будови і дії терморегулятора можна використати чутливу саморобну пластинку з двох металів, коефіцієнти лінійного розширення яких найбільше відрізняються один від одного: із заліза (а = 0,000012) і свинцю (а = 0,000029).
Пластинку виготовляють так. З тонкої жерсті вирізують смужку 180 X 10 мм; шар полуди з одного боку пластинки зчищають шкуркою, а на другий бік її наносять шар свинцю. Для цього пластинку кладуть на дерев'яну дощечку, добре змочують її поверхню травленою соляною кислотою (для паяння), кладуть на неї кусочки свинцю, змочують їх кислотою і розплавляють гарячим залудженим паяльником, проводячи ним уздовж пластинки; якщо треба вирівняти шар свинцю, то його змочують кислотою і повільно проводять по ньому гарячим паяльником уздовж пластинки. На другий бік пластинки свинцю не наносять.
Дослід проводять так. Пластинку затискують свинцем угору в лапці штатива. У лапці другого штатива закріплюють вугільний стержень (з використаної батарейки для ліхтарика), загострений кінець якого щільно дотикається до пластинки в тому місці, де свинцю немає. Під пластинкою встановлюють електричну лампочку на 100 вт. Струм від сітки освітлення через лампочку і рубильник підводять до пластинки і вуглини.
При замиканні рубильника лампочка засвічується І нагріває пластинку. При нагріванні пластинка вигинається, контакт її з вуглиною порушується і лампочка гасне. При остиганні пластинка вирівнюється, замикає коло струму, І процес повторюється.
Дія пластинки з двох металів (біметалевої пластинки) грунтується на властивості різних речовин неоднаково розширюватись при однаковому нагріванні.
Біметалеві терморегулятори широко застосовують для автоматизації процесів у різних апаратах (термостатах, датчиках і вимірювачах температури масла і води в автомашинах тощо).
Фабрична пластинка, виготовлена з штабок тонкого заліза і алюмінію, менш чутлива.
Схожі статті
- РУХ ЧАСТИНОК КАМФОРИ НА ПОВЕРХНІ ВОДИ
- ЛІД, ЩО НЕ ТАНЕ В КИП'ЯТКУ
- РТУТНЕ «СЕРЦЕ»
- САМОЗАЙМАННЯ СВІЧКИ
- ДОСЛІДИ З РІДКИМ ПОВІТРЯМ
- КИП'ЯТІННЯ ВОДИ БЕЗ ВОГНЮ
- КУЛЯСТА ФОРМА РІДИНИ
- ПЛАВАННЯ ВАЖКИХ СУЦІЛЬНИХ ТІЛ НА ПОВЕРХНІ ВОДИ
- ШТУЧНИЙ ТУМАН
- ПРИНЦИП ДІЇ ДВИГУНА ВНУТРІШНЬОГО ЗГОРЯННЯ
- Новини
- Учбові посібники
- Цікава фізика. Механіка
- Цікава фізика. Молекулярні явища і теплота
- Цікава фізика. Електрика
- Цікава фізика. Оптика
- Цікава фізика. Розваги
- CISCO CCNA 2
- Зворотній зв'язок
- Партнери
- Нові оголошення
- 06.12.2024 09:05
QR Pizza - 29.11.2024 08:21
NewTea - 21.11.2024 12:02
Консультація астролога - 14.11.2024 01:51
Автошкола Магістраль - 12.11.2024 12:39
Паб Дрова
- Нові компанії